• Hlavná
  • Herci
  • Všetko o hviezde „Bonanza“ – Pernell Roberts – Manžel, smrť

Všetko o hviezde „Bonanza“ – Pernell Roberts – Manžel, smrť

Pernell Roberts bol americký herec a spevák, ktorý sa preslávil najmä rolou Adama Cartwrighta v úspešnom západnom televíznom seriáli NBC Bonanza a úlohou hlavnej postavy v seriáli lekárskej drámy CBS Trapper John, M.D. Zomrel v roku 2010 o vek 81.

Obsah

Raný život a rodina

Pernell Elven Roberts Jr. sa narodil 18. mája 1928 vo Waycross, Georgia, USA Pernell Elven Roberts Sr. (1907-1980) a Minnie Betty Myrtle Morgan Roberts (1910-1988). Jeho otec bol predavačom Dr. Pepper, zatiaľ čo zamestnanie jeho matky, ak nejaké bolo, nebolo odhalené. Nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie o jeho rodičoch a rokoch detstva.

Vzdelanie

Vyštudoval Waycross High School a v tomto období sa aktívne zúčastňoval školských a cirkevných hier. Bol obsadený v tragédiách ako Othello Williama Shakespeara a Sofoklova Antigona.

pridané Pernell Roberts na Nedeľa 24. januára 2016

Spieval aj na podujatiach, ako sú miestne predstavenia United Service Organizations, Inc. (USO), čo je nezisková a charitatívna spoločnosť poskytujúca živú zábavu pre členov a rodiny ozbrojených síl Spojených štátov. Navštevoval Georgia Institute of Technology, ale nedokončil. V roku 1946 narukoval do námornej pechoty Spojených štátov a slúžil tam dva roky hral na lesný roh a tubu v Marine Corps Band. Navštevoval Marylandskú univerzitu, ale stále nemohol promovať, pretože odišiel do práce hrať v letnom divadle.

Kariéra

Prvé kroky

Roberts pracoval ako lesný strážca, nitovač na železnici, výrobca náhrobných kameňov a mäsiar, aby sa uživil pri svojej kariére v divadle.

Ako profesionálny divadelný herec debutoval v roku 1949 trojaktovou komédiou Georgea S. Kaufmana a Harta Mossa Muž, ktorý prišiel na večeru v Olney Theatre v Marylande. Po ňom nasledovali rôzne divadelné hry vrátane psychologického thrilleru Emlyn Williams, Night Must Fall a najobľúbenejšej hry Bernarda Shawa Pygmalion.

V roku 1950 sa presťahoval do Washingtonu, D.C. a dva roky vystupoval s Arena Stage, neziskovou regionálnou divadelnou spoločnosťou, a bol obsadený v mnohých hrách Williama Shakespeara, ako je komédia Skrotenie zlej ženy, romantická komédia. , Dvanásta noc a tragédia, Julius Caesar ako aj majstrovské dielo Oscara Wilda The Importance of Being Earnest. Potom účinkoval aj s ďalšími inscenáciami.

Ďalší úspech

V roku 1952 sa presťahoval do New Yorku a účinkoval v rôznych off-Broadway a Broadway hrách a najpozoruhodnejší bol jeho výkon v off-broadwayskej hre Macbeth, ktorá mu vyniesla titul Drama Desk Award v roku 1955.

Pernell debutoval v televízii v roku 1956 v antologickom dramatickom televíznom seriáli NBC Kraft Television Theatre, v ktorom hrali aj populárni herci ako Paul Newman, Grace Kelly a James Dean. Objavil sa v jednej z jeho epizód s názvom Shadow of Suspicion. Potom bol obsadený do úloh hosťujúcich v niekoľkých západných televíznych seriáloch vrátane ABC Cheyenne a Sugarfoot, ako aj Cimarron City a Gunsmoke od NBC.

V roku 1957 podpísal zmluvu s Columbia Pictures a debutoval vo filme v roku 1958 v americkej filmovej verzii hry Eugena O’Neilla z roku 1929 Desire Under the Elms.

Film, v ktorom hrali Sophia Loren, Anthony Perkins a Burl Ives, súťažil o Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes v roku 1958. Pernell bol obsadený do malej úlohy Petra, jedného zo synov Ephraima Cabota, ktorého stvárnil Burl Ives. V tom istom roku si zahral postavu profesionálneho strelca menom Chocktaw Neal vo westernovom filme The Sheepman, ktorý režíroval George Marshall a hral v ňom Glenn Ford a Shirley MacLaine.

Prijal veľa televíznych prác, napríklad v seriáli antológie pre deti, Shirley Temple Storybook Theatre, a v seriáloch NBC Matinee Theatre a General Electric Theatre.

Bonanza

Získal úlohu Adama Cartwrighta v americkom západnom televíznom seriáli NBC Bonanza, ktorý sa odohrával v 60. rokoch 19. storočia počas a po americkej občianskej vojne.

Točilo sa to okolo jeho bohatej rodiny Cartwrightovcov, ktorí žijú na ploche 2 600 m2. km Ponderosa Ranch v blízkosti baní na striebornú rudu vo Virginia City, Nevada. Pernellova postava bola najstarším synom ovdoveného Bena Cartwrighta, ktorého stvárnil Lorne Greene, a mal dvoch nevlastných súrodencov, obaja z rôznych matiek, a to Hossa (Dan Blocker) a Little Joe (Michael Landon).

Odchod z predstavenia

Šou bola obrovským hitom a tešila sa vysokej sledovanosti, ale to nezabránilo Pernellovi v tom, aby skončil po 202 epizódach v roku 1965, keď sa skončila jeho päťročná zmluva. Jeho rozhodnutie prišlo po nezhodách ohľadom scenárov a jeho postavy so scenáristami a producentmi. Hovorilo sa, že bol frustrovaný a nespokojný s tým, ako sa jeho postava naďalej podriaďuje želaniam svojho otca, napriek tomu, že je muž vo veku 30 rokov.

Údajne tiež povedal, že sa mu seriál nepáčil a nazval to odpad hoci neskôr v rozhovore takéto vyhlásenie poprel. Počas rozhovoru v roku 1963 sa však reportéra opýtal: „Nie je to trochu hlúpe, aby traja dospelí muži museli žiadať otcovo povolenie na všetko, čo robia?“ V šou Mikea Douglasa v roku 1966 povedal, že chce, aby dej byť „trochu dospelejší“ a mať väčší spoločenský význam. Uvedomil si tiež, že sa nehodí na „obmedzujúci aspekt“ seriálu, ktorý obmedzuje aj jeho herecký rozsah. Producent Bonanzy, David Dortort, povedal, že ľutuje, že Pernell nepokračoval v šou, aj keď len ako polopravidelný. Ďalej dodal, že bol na herca, ktorého označil za otvoreného a rebelského, príliš tvrdý a že si nevážil, aký dobrý herec v skutočnosti bol.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

#Bonanza #AdamCartwright #SportTheHorse #PernellRoberts #Handsome #SoMuchLove ~~~~~~~~~~~~~~~ Výzva patrí @musicandbookmemories za žiadosť, aby videl môjho obľúbeného Cartwrighta na jeho koni. Jediná Pernell Roberts na Sport the Horse! Potiahnutím doľava zobrazíte skutočný obrázok Adama v Športe❤️🤠

Príspevok zdieľaný používateľom LoverOfBonanza (@loverofbonanza) 28. apríla 2020 o 22:36 PDT

Bonanza bola jedným z prvých televíznych seriálov natočených a vysielaných vo farbe. Prebiehal od 12. septembra 1959 do 16. januára 1973 počas 14 sezón so 431 epizódami, čo z neho robí najdlhšie vysielaný western seriál na NBC a druhý v USA. Seriál sa umiestnil na 43. mieste.rdv 50 najlepších televíznych reláciách všetkých čias podľa TV Guide. Získal množstvo nominácií od rôznych udeľujúcich ocenení, ako je napríklad cena Primetime Emmy, ktorá im v roku 1965 udelila cenu za vynikajúce individuálne úspechy v oblasti zábavy – Colour Consultant a v roku 1966 cenu za individuálne úspechy vo filmovej úprave.

Po Bonanze

Vrátil sa k účinkovaniu v letných a regionálnych divadlách. Absolvoval tiež turné s muzikálmi ako Camelot, ktorý bol založený na legende o kráľovi Artušovi, a Rodgersa a Hammersteina Kráľ a ja.

Dobré recenzie získal v roku 1969 za výkon v Mata Hari. V roku 1972 stvárnil titulnú rolu a bol ocenený za výkon v Broadwayskej hre Captain Brassbound’s Conversion od Georgea Bernarda Shawa, v ktorej si zahrala aj držiteľka Oscara a držiteľka ceny Tony Ingrid Bergman. Za zmienku stoja aj jeho herecké výkony ako Rhett Butler v hre Gone with the wind a ako kapitán von Trapp v muzikáli The Sound of Music. Z času na čas prijímal hosťujúce úlohy v televíznych seriáloch a hlavné úlohy v televíznych filmoch.

Trapper John, M.D.

Bolo to v roku 1979, keď získal titulnú úlohu v televíznom seriáli o lekárskej dráme Trapper John, MD. Táto relácia CBS bola vedľajším produktom vojnového filmu čiernej komédie MASH, ktorý vyšiel v roku 1970.

Príbeh sa točil okolo Dr. Trappera Johna McIntyra, šéfa chirurgie v San Francisco Memorial Hospital, takmer tri desaťročia po tom, čo bol prepustený z Mobile Army Surgical Hospital (MASH) v kórejskej vojne. Prvýkrát sa vysielal 23. septembra 1979 a trval sedem sezón so 151 epizódami a posledná bola odvysielaná 4. septembra 1986.

Jeho poslednou pravidelnou televíznou prácou bol v roku 1991 hostiteľ policajnej antológie ABC, FBI: The Untold Stories. Roberts sa objavil vo viac ako 60 filmoch, televíznych filmoch a televíznych seriáloch.

Osobný život

Pernell bol štyrikrát ženatý . Jeho prvou manželkou bola Vera Mowry, ktorá bola profesorkou histórie divadla na Washington State University. Prvýkrát sa s ňou stretol, keď nastúpil do Arena Stage v roku 1950. V tom čase bola jednou z jej zakladajúcich členiek a technickou riaditeľkou.

Podľa Very mal Pernell takú čistotu, že ste si nemohli pomôcť, ale v jeho hraní ste cítili pravdu. Vzali sa v roku 1951 a narodil sa im syn Jonathan Christopher Chris Roberts, ktorý sa narodil v októbri toho istého roku. V roku 1952 sa rodina presťahovala do New Yorku, kde Pernell pokračoval vo svojej kariére v divadle a tiež sa pustil do herectva v televízii a filme. Vera na druhej strane vyučovala hodiny herectva na Hunter College, ktorá je jednou zo základných škôl City University of New York. Pár sa srdečne rozviedol v roku 1959. O jeho synovi nie je veľa informácií okrem toho, že navštevoval Franconia College vo Franconia, New Hampshire, Spojené štáty americké. V roku 1989 Chris bol zabitý pri havárii motocykla.

Jeho druhou manželkou bola Judith LeBreque, s ktorou sa zoznámil v bare v Hollywoode.

Oženil sa s ňou pred sudcom v Hollywoode v roku 1962 počas obedňajšej prestávky počas natáčania filmu Bonanza. Hovorilo sa, že najprv musel vyzdvihnúť Judith a potom ísť za sudcom. Musel však utekať na najbližšiu čerpaciu stanicu, pretože sa mu po ceste minul benzín. Našťastie to stihli včas a mohli sa vziať. Potom sa ponáhľal späť do svojej súpravy, aby pokračoval v streľbe. Po deviatich rokoch manželstva sa v roku 1971 rozviedli.

Pernellovou treťou manželkou bola Kara Knack a v roku 1972 sa zviazali a rozviedli sa v roku 1996 po 24 rokoch. Kara povedala, že mali kód, ktorý použili, keď odhalila príliš veľa jeho tajomstiev a on ju musel zastaviť, a to bol PMB – Protect My Balls.

Oženil sa s Eleanor Criswell pred sudcom vo svojej jedálni v roku 1997. Ich cesty sa prvýkrát skrížili počas nakrúcania filmu Trapper John, MD. V roku 2007 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu a zomrel vo veku 81 rokov dňa 24. januára 2010 vo svojom dome v Malibu so svojím manželka po jeho boku.

Zaujímavé fakty a fámy

  • Podľa jeho rodiny sa Pernell v roku 1965 zúčastnil pochodu zo Selmy do Montgomery v Alabame a kráčal po boku Martina Luthera Kinga.
  • Pernell nahral Come All Ye Fair a Tender Ladies, čo bola ľudová hudba a je súčasťou albumu vydaného RCA Victorom, ktorý bol na štvrtom disku krabicového setu Bonanza 4-CD, na ktorom naspieval viac ako tucet skladieb.
  • Hovorilo sa, že na natáčaní Bonanzy protestoval proti použitiu čisto bielych štábov a hosťujúcich hercov.
  • Zábavný park Ponderosa neďaleko jazera Tahoe použil Pernellov obraz na billboardoch bez jeho súhlasu, takže v 80. rokoch podal žalobu a vyhral.
  • Eleanor povedala, že Pernell nikdy nevyužil svoje právo voliť.
  • Miloval stromy a nejaký čas trávil ich orezávaním, dokonca si so sebou priniesol nožnice s červenou rukoväťou, keď cestoval.
  • Pernell sa naučil Gullah, jazyk, ktorým hovoria otroci z pobrežnej Georgie a Južnej Karolíny. Kúpil si Gullahovu bibliu a v roku 2007 prečítal niekoľko strán Eleanor.
  • Na oslave života Pernella Robertsa 28. februára 2010 v Santa Monike v Kalifornii boli chválospevy nielen jeho manželka a priatelia, ale aj jeho bývalé manželky Judith a Kara. Richard Stone, jeho právnik, ktorý mal 50 rokov, bol majstrom ceremónie.

Vzhľad

Bol 6 stôp 2 palce. (1,8 m) a vážil 198 libier (89 kg).

Čistá hodnota

Viac ako polovicu svojho života pracoval v divadle, vo filme a v televízii, kde hosťoval, ako aj hlavné úlohy, ako napríklad vo filmoch Bonanza a Trapper John, M.D. Jeho príjem nebol zverejnený, ale podľa zdrojov sa odhaduje čistý majetok bolo 10 miliónov dolárov.