• Hlavná
  • Herci
  • Čistá hodnota Héctora Elizonda, vek. kde je dnes? zomrel?

Čistá hodnota Héctora Elizonda, vek. kde je dnes? zomrel?

ObsahÚvod

Je zriedkavé vidieť tak všestranného a milovaného herca, akým je Héctor Elizondo. Tento latinskoamerický herec je stále obľúbeným fanúšikom, aj keď má viac ako 80 rokov! Málokto však vie, že pôvodne nemal v úmysle stať sa hercom. Ako sa Elizondo nakoniec dostal do toľkých rôznych úloh? A aké je jeho spojenie s Garrym Marshallom?

Raný život a vzdelanie

Héctor Elizondo sa narodil 22. decembra 1936 v New Yorku v USA rodičom Martinovi Echevarriovi Elizondovi, účtovníkovi, a Carmen Medine Reyesovej. Pár sa presťahoval do New Yorku z Portorika a snažil sa nájsť lepší život pre seba a svoju budúcu rodinu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný Hectorom Elizondom (@hectorelizond) dňa 2. marca 2017 o 16:35 PST

Prostredníctvom nich je Elizondo španielskeho a baskického pôvodu, v skutočnosti jeho priezvisko v baskičtine znamená na úpätí kostola. Má tiež sestru Emmu Elizondo.

Elizondo zostal väčšinu svojho detstva v Harleme v štáte New York. Ešte ako dieťa prejavil veľký talent na hudbu a šport – keď mal len 10 rokov, bol súčasťou chlapčenského zboru Franka Murrayho. Po ukončení strednej školy v roku 1950 odišiel na Fiorello H. LaGuardia High School of Performing Arts v New Yorku, ako aj na inú verejnú strednú školu, kde hral v školských basketbalových a bejzbalových tímoch. Bol taký dobrý v bejzbale, že ho preskúmali Pittsburg Pirates aj San Francisco Giants!

Elizondo pokračoval vo vzdelávaní v New Yorku, keď sa zapísal na City College a chodil na hodiny histórie a plánoval sa stať učiteľom histórie. Avšak ešte počas prvého ročníka v roku 1956 jeho priateľka otehotnela a narodila sa jej syna Rodda, keď mal Elizondo iba 19 rokov. Elizondo preto opustil vysokú školu a našiel si prácu na plný úväzok, aby mohol podporovať svojho syna a manželku. . Napriek alebo možno práve preto, že všetky tieto ťažkosti pár nevydržal, o niekoľko rokov neskôr sa Elizondo rozviedol a získal plnú starostlivosť o Rodda. Znova sa vzdelával, a tak v rokoch 1962 až 1963 navštevoval tanečné kurzy v Ballet Arts Company so sídlom v Carnegie Hall a súbežne aj hodiny herectva u Maria Stilettiho, jedného z pedagógov Divadelného štúdia Stelly Adlerovej. To ho viedlo k tomu, že svoju kariéru obrátil smerom k herectvu.

Kariéra

Elizondo mal svoju prvú hereckú rolu v roku 1965 vo filme Kill the One-Eyed Man, off-Broadway show. V roku 1968 stvárnil postavu v hre The Great White Hope, ktorá bola v roku 1970 adaptovaná do filmu. Jeho ďalšie významné divadelné úlohy boli vo filmoch Sly Fox a Volpone. Elizondov prielom však prišiel s hrou Steambath, v ktorej stvárnil Boha preoblečeného za parníka z Portorika. Táto rola mu vyniesla Obie Award a viedla k tomu, že bol obsadený ako dobrý priateľ alebo podporovateľ hlavnej postavy. V roku 1974 hral bývalého člena mafie menom Mr. Grey vo filme The Taking of Pelham One Two Three v roku 1974 a budúci rok hral v sitcome televízie CBS, Popi, jednej z prvých amerických sérií, ktorá mala takmer úplne latino obsadenie a tému. V tom istom roku sa objavil v epizóde seriálu Columbo s názvom Prípad imunity.

Kariéra po stretnutí s Garrym Marshallom

80. roky boli novým obdobím v Elizondovej kariére, keď sa spriatelil s filmovým producentom a režisérom Garrym Marshallom a v roku 1982 spolu nakrútili prvý film Young Doctors in Love, v ktorom Elizondo dokázal svoje legendárne gitarové schopnosti. V nasledujúcich rokoch bol tiež obsadený v situačnej komédii CBS Foley Square po boku Margaret Colin a krátko sa objavil v slávnej Pretty Woman, len na 10 minút, čo mu však vynieslo nomináciu na Zlatý glóbus. Ďalším pozoruhodným filmovým vystúpením z 90. rokov bola jeho úloha vo filme Runaway Bride, v ktorom hral Fishera, manžela bývalej priateľky hlavnej hrdinky.

Elizondo prilákal nové, mladé publikum po tom, čo stvárnil Joea v slávnom tínedžerskom filme The Princess Diaries a jeho pokračovaní v roku 2004, The Princess Diaries 2: Royal Engagement. Mal rolu v televíznom seriáli CBS Chicago Hope ako Dr. Phillip Watters, za ktorú získal cenu ALMA aj cenu Emmy a bol nominovaný na cenu Satellite Award, ako aj niekoľko cien SAG. On a jeho herec Adam Arkin sú jediní dvaja herci, ktorí zostali v šou počas celého jej trvania. Ďalšou postavou, ktorú hrá a mnohí ju milujú, je Dr. Neven Bell z Monka, rolu, ktorú prevzal po smrti Stanleyho Kamela.

Počas svojej kariéry sa Elizondo objavil vo viac ako 80 filmoch a 17 z nich režíroval Garry Marshall – najpozoruhodnejšie sa krátko objavil ako rybár v romantickej komédii Overboard, v ktorej hrali Goldie Hawn a Kurt Russell. V skutočnosti sa objavil v každom celovečernom filme, ktorý režíroval Marshall, odkedy sa títo dvaja stretli – Marshall považoval Elizonda za svoj talizman.

Elizondo je tiež prominentný dablér a jeho najznámejším stvárnením bol antagonista Bane v Batman: Mystery of the Batwoman. Robil aj hlasové herectvo pre LEGO Batman Movie a The Book of Life.

Osobný život

Elizondo sa druhýkrát oženil v roku 1969 s herečkou, vydavateľkou a fotografkou Carolee Campbell, ktorá získala cenu Emmy. Títo dvaja sa stretli v Actor's Studio a navrhuje sa, aby mu Campbell pomohol získať niektoré z jeho prvých televíznych úloh. Pár nemá žiadne deti, v súčasnosti bývajú v Sherman Oaks v Kalifornii. Elizondov syn z prvého manželstva a jediné dieťa Rodd Elizondo zomrel v roku 2017.

Elizondo je podporovateľom Festivalu kníh v Los Angeles Times a dokonca sa zúčastnil na jednej manifestácii v roku 2013, ktorá sa konala na University of Southern California.

Napriek tomu, že je známy pre svoje latino dedičstvo, na ktoré je mimoriadne hrdý, Elizondo nikdy neprijal žiadnu stereotypnú alebo ponižujúcu rolu. Odmietol niekoľko, vrátane hlavnej úlohy vo filme Chico and the Man, keďže túto postavu považoval za klišé, a rolu vo filme Scarface, pretože to považoval za negatívny stereotyp Latinos. On povedal o tom druhom: Nechcel som byť spájaný s Latinoameričanmi, keď je toto spojenie násilie. (...) Násilie, ktoré som zažil, pochádzalo od ľudí mimo Latinskej Ameriky.“

Elizondo je dobrý spevák a hudobník, okrem toho, že hrá na gitare – túto schopnosť niekoľkokrát ukázal počas svojej hereckej kariéry – hrá aj na bicie conga. Stále miluje šport, najmä japonský šerm nazývaný Kendo.

HECTOR ELIZONDO¬© 2013 American Broadcasting Companies, Inc. Všetky práva vyhradené.

pridané The JCappers na Streda 6. novembra 2013

Je aktívny v mnohých charitatívnych organizáciách, z ktorých dve sú Amnesty International a Alzheimer Association.

Čistá hodnota

Elizondo má za sebou dlhú a úspešnú kariéru v množstve filmov a seriálov. Jeho herecké a hlasové portfólio, ktoré obsahuje viac ako 100 titulov, zobrazuje jeden z najuniverzálnejších titulov v Hollywoode. To všetko mu prinieslo značné čisté imanie odhadnutý na približne 10 miliónov dolárov od začiatku roku 2020!

Fyzicka charakteristika

Elizondo je rozpoznateľný podľa jeho teplej tváre, sivých vlasov a jasne modrých očí. Má tiež upokojujúci hlas, ktorý je ľahko rozlíšiteľný. Je vysoký 5 stôp 10 palcov (1,78 metra) a váži okolo 150 libier (68 kg).